Nowe połączenia lotnicze z Polski: rozwój lotnisk regionalnych

04 maj, 2023

Nowe połączenia lotnicze z Polski: rozwój lotnisk regionalnych

W okresie przełomu kwietnia i maja uruchomiono wiele nowych połączeń lotniczych z Polski, w tym z nowo otwartego lotniska w Radomiu (RDO). LOT uruchomił połączenia do Paryża (CDG) i Rzymu Fiumicino (FCO). Niedługo mają ruszyć loty do Warny, Tirany i Prewezy.

Port Lotniczy Lublin uzyskał połączenie z warszawskim lotniskiem Chopina, obsługiwane trzy razy w tygodniu przez PLL LOT. Wizz Air zwiększył częstotliwość lotów na 13 trasach ze stolicy oraz otworzył nowe połączenie do Agadiru w Maroku, dzięki dodaniu kolejnego samolotu A321neo do bazy w Warszawie.

Według portalu Aeroroutes, FlyDubai planuje uruchomienie kolejnego połączenia z Polski, tym razem z Poznania, od sezonu zimowego 2023/24, z trzema lotami tygodniowo. Sprzedaż biletów ma się rozpocząć 5 maja. W połowie czerwca uruchomione zostaną loty z Bydgoszczy do Krakowa, obsługiwane przez LOT dwa razy w tygodniu.

W pierwszym kwartale 2023 roku lotniska regionalne obsłużyły rekordową liczbę pasażerów, wynoszącą 5,8 mln, co oznacza wzrost o 45% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Kraków obsłużył najwięcej podróżnych – 1,88 mln, następnie Gdańsk – 1,03 mln, Katowice – 794 tys., Warszawa-Modlin – 651 tys. i Wrocław – 612 tys.

Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, podkreśla, że wyniki potwierdzają konsekwentną odbudowę ruchu pasażerskiego w portach regionalnych po okresie pandemii. Dane te odzwierciedlają również ważną rolę lotnisk regionalnych w Polsce.

Rozwój lotnisk regionalnych oraz uruchamianie nowych połączeń z Polski świadczy o rosnącym zainteresowaniu podróżami lotniczymi oraz pokazuje, jak ważne są one dla lokalnych społeczności i gospodarki. Dodatkowo, nowe połączenia lotnicze zwiększają dostępność i atrakcyjność turystyczną Polski na międzynarodowej arenie.

Pozostałe wakacyjne aktualności