Spadek kosztów dla organizatorów wakacji – ceny wycieczek lekko niższe

03 maj, 2023

Spadek kosztów dla organizatorów wakacji – ceny wycieczek lekko niższe

Średnie ceny wycieczek do najpopularniejszych kierunków turystycznych nieznacznie spadają. Sprawdź, które kierunki są teraz bardziej przystępne cenowo.

Rekordowy spadek kosztów organizatorów wakacji wpływa na obniżenie cen

W porównaniu z poprzednim rokiem, średnie ceny wycieczek do pięciu najważniejszych kierunków turystycznych, takich jak Grecja, Turcja, Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria i Egipt, odnotowały różnice w wartościach. W przypadku Grecji, Turcji i Wysp Kanaryjskich ceny wzrosły o 1055, 1018 i 995 złotych, natomiast w Bułgarii i Egipcie zanotowano mniejsze wzrosty – o 602 i 499 złotych.

Jeśli chodzi o mniej popularne kierunki, to największe zwyżki cen w ujęciu rocznym zanotowano dla Maroka – o 2158 złotych. Wycieczki do Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii, Włoch i na Majorkę podrożały średnio o 1325, 1232, 1221 i 1102 złote, a najmniejsze wzrosty odnotowano na Maltę, Cypr, do Tunezji i Albanii – o 783, 711, 606 i 529 złotych.

Touroperatorzy nie obniżyli cen, ale wzrosty są niższe

Analiza cen z tego i zeszłego roku wskazuje, że żaden z monitorowanych touroperatorów nie obniżył cen, ale wzrosty są niższe niż wcześniej. Według badania Traveldata, najmniejsze wzrosty cen odnotowano w przypadku ETI, Sun & Fun i Itaka – o 220, 370 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem, w granicach od około 700 złotych (Prima Holiday) do prawie 1350 złotych.

Które biura podróży oferują najtańsze wycieczki?

W rankingu najniższych bieżących cen wycieczek na 30 kierunków sezonu letniego, TUI Poland zajęło pierwsze miejsce z liczbą 48 najtańszych ofert. Na drugim miejscu znalazła się Itaka z 36 ofertami, a na trzecim Coral Travel z 34 ofertami.

Pod względem najtańszych wyjazdów do Egiptu, w ostatnim tygodniu na czele były Coral Travel i Orex Travel (po 6 ofert), Join UP i TUI Poland (po 2 oferty). W przypadku Grecji, liderami były Itaka (10), Rainbow, Grecos i TUI Travel (wszystkie po 6 ofert). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, wyróżniły się TUI Poland (11), Itaka (6) i Rainbow (4). W przypadku Turcji, najwięcej najtańszych propozycji oferowały Coral Travel (8), Itaka i TUI Poland (po 3 oferty). Do Tunezji najwięcej najtańszych wariantów proponowały Coral Travel (5) i TUI Poland (3), a do Bułgarii Orex Travel (3) i TUI Poland (2 oferty).

Jakie wnioski można wyciągnąć z analizy cen wycieczek?

Rekordowy spadek kosztów organizatorów wakacji wpływa na lekkie obniżenie cen wycieczek do popularnych kierunków turystycznych. Chociaż ceny nie są niższe niż przed rokiem, to jednak wzrosty są niższe, co sprawia, że wiele wycieczek jest teraz nieco bardziej przystępnych cenowo.

Touroperatorzy starają się przyciągnąć klientów oferując konkurencyjne ceny, a różnorodność ofert sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wybierając wakacje, warto sprawdzić oferty różnych biur podróży, aby znaleźć najlepsze możliwe opcje cenowe, nie tracąc przy tym na jakości oferowanego wypoczynku.

Podsumowując, choć ceny wycieczek nie spadają drastycznie, to jednak rekordowy spadek kosztów organizatorów wakacji wpływa na lekką obniżkę cen. Dzięki temu podróżujący mają szansę na korzystniejsze oferty, które pozwolą im odkrywać piękno różnych kierunków turystycznych bez konieczności wydawania fortuny.

Pozostałe wakacyjne aktualności