Wakacyjna euforia: Polacy ciągle planują wakacje w Chorwacji

01 lip, 2023

Wakacyjna euforia: Polacy ciągle planują wakacje w Chorwacji

Polacy wśród najliczniejszych turystów w Chorwacji

Z roku na rok, Chorwacja zyskuje na popularności wśród Polaków. W rankingu liczby turystów, bezpośrednio po rodowitych Chorwatów, nasz naród plasuje się na czwartej pozycji. Za nami są jeszcze Czesi, Włosi, Brytyjczycy, Słowacy i Holendrzy.

Rośnie liczba polskich turystów odwiedzających Chorwację

W ostatnich latach, obserwujemy znaczącą dynamikę wzrostu wizyt podróżnych z Polski. Wzrost ten wynosi 8 procent wobec wyniku z 2019 roku. Taką dynamikę mogą za nami pozazdrościć tylko Niemcy (+18 procent), Czesi (+12 procent), Słowacy (+10 procent) i Holendrzy (+ 9 procent), którzy z kolei nie odwiedzali Chorwacji tak chętnie jak Polacy w czasie pandemii.

Jak podróżują Polacy do Chorwacji?

Wśród zagranicznych gości w Chorwacji, odnotowano aż 1 milion 48 tysięcy Polaków. Z tej liczby 261 tysięcy zdecydowało się na skorzystanie z usług biur podróży, pozostali zorganizowali sobie przyjazd i pobyt na własną rękę. Trzy czwarte tych, którzy zdecydowali się na samodzielne zorganizowanie wyjazdu, pojechało własnym samochodem, pozostali wybrali podróż samolotem.

Co przyciąga Polaków do Chorwacji?

Kiedy pyta się Polaków, dlaczego wybrali Chorwację jako cel swojego urlopu, najczęściej słyszy się odpowiedzi: ciepłe i czyste morze, przyroda, kultura, możliwość żeglowania oraz szansa na kosztowanie win i dań lokalnej kuchni. Z niezwykłym zadowoleniem, Polacy opisują swoje doznania kulinarne, a Chorwacja właśnie dostała jedenastą gwiazdkę dla swoich restauracji od ekspertów od gastronomii z przewodnika Michelin.

Ulubione chorwackie miejsca Polaków

Jak podkreśla Małgorzata Kowalska, Chorwacja nieustannie inwestuje w infrastrukturę, która służy turystom. Najchętniej odwiedzane okolice to żupanie (województwa) splicko-dalmatyńskie, zadarsie i stryjskie. Wśród ulubionych miejscowości, Polacy wymieniają Omiš, Makarska, Baška Voda, Orebić, Zadar, Okrug, Rogoznica, Split i Vodice.

Nowości w infrastrukturze turystycznej Chorwacji

Dla ułatwienia podróżowania, Chorwacja stale inwestuje w swoją infrastrukturę. Jednym z najważniejszych projektów ostatnich lat jest oddany w 2022 roku most Pelješki, który ułatwia dojazd do Dubrownika drogą lądową, bez konieczności korzystania z drogi przez Bośnię i Hercegowinę. Obecnie trwa budowa obwodnicy Omiša, która zostanie ukończona na przełomie 2024 i 2025 roku.

Bezpieczeństwo podczas wyjazdu: ubezpieczenie turystyczne

Planując wakacje w Chorwacji, niezmiernie ważne jest pamiętanie o ubezpieczeniu turystycznym. Bez względu na to, czy wybieramy się na wakacje organizowane przez biuro podróży, czy decydujemy się na samodzielne planowanie wyjazdu, ubezpieczenie jest kluczowym elementem każdej podróży. W sytuacjach nieprzewidzianych, takich jak choroba, wypadek czy kradzież, może okazać się bezcenne. Bezpieczny wyjazd to udany wyjazd – nie zapomnij o tym, planując swoje wakacje!

Wybrane oferty wakacyjne w Chorwacji

Pozostałe wakacyjne aktualności